Grįžti

Tradicinė gatvių šventė ,,Sveiki kaimynai”

Meno mėgėjų kolektyvų puoselėjančių etnokultūrą veikla Bendras žanras
Mokyklos gatvė, Bijūnai
Aukštadvario seniūnija
2021-09-22 - 2021-11-30
t12-3

Pas kaimyną ir druskos pasiskolint, ir pasibėdavot

Sako, giminė už mylios, o kaimynas už tvoros ramybė ten, kur geras kaimynas arba nesijuok, jei kaimyno pirtis dega. Daug, oi daug visko prirašyta apie kaimynus. Ir ne be reikalo, nes juk pas kaimyną ir druskos pasiskolint, ir pasibėdavot, o kartais ir pirtin vantomis pasivanot.

Bijūnų kaimas nuo 2003 metų kasmet kaimynystės tema organizuoja unikalų renginį. Ši tradicinė gatvių šventė „Sveiki kaimynai“ neapsiena be linksmybių, varžytuvių ir geros nuotaikos. Viskam ruošiamasi iš anksto. Kaimo gatvės tarsi lenktyniauja tarpusavyje. Kaimynai suėję draugėn sugalvoja prisistatymą: kas repetuoja bendrą dainą, kas mini vaidinimą ruošia, kas mokosi pasakojimą ar eilėraštį apie Gatvės kaimynus, kas sugalvoja pašmaikštavimą ar pasidalina įvykiais iš šeimos gyvenimo.

Šventiniame renginyje taip pat pristatomas vaizdo įrašas, kuriame kalbinami iš gyvenvietės ir aplinkinių kaimų kilę žinomi kraštiečiai bei dabartiniai gyventojai. Tarp gatvių vyksta “Proto mūšio” kovos. Dalyviams tenka atsakyti į klausimų apie Bijūnus, Aukštadvarį ar kitas Trakų krašto gyvenvietes. Renginio metu veikia gražiausių tvarkomų sodybų nuotraukų paroda, mini tradicinė mugė, kurioje bijūniečiai ir svečiai gali įsigyti originalių vietinių amatininkų rankdarbių. Šventės metu susirinkusius visuomet linksmina Bijūnų vokalinis ansamblis ir kiti kviestiniai meno mėgėjų saviveiklos kolektyvai.

Geriausios gatvių šeimininkės puošia joms priskirtą jų gatvės stalą. Stalai puikuojasi namuose išradingų šeimininkių kurtais patiekalais. Vyksta patiekalų paroda – degustacija. Prie stalo visada smagu pasidžiaugti nuveiktais darbais, aptarti bendruomenės pokyčius, pabendrauti su kaimynais, pasidalinti skaniausių patiekalų receptais, padainuoti ir pašokti drauge, pasilinksminti.

Stipriausia bendruomenė – ta, kurią jungia ne tik protai, bet ir širdys, o svarbiausia bendruomeniškumo taisyklė – matyti ne tik save, bet ir esančius šalia. Kalbant apie bendruomeniškumą Bijūnuose, svarbu paminėti ir Bijūnų kaimo mokyklą – daugiafunkcinį centrą, kuris kasmet kviečia visus - didelius ir mažus - į gražią, tradicija tampančią kaimo šventę “Su kaimynu ir draugu visada labai smagu”. 

Šis nuotaikingas renginys neapsieina be krašto etnokultūrą puoselėjančių menininkų, kurie dalinasi savo sukauptomis žiniomis, eksponuoja savo kūrinius taip džiugindami šventėje apsilankiusius miestelėnus ir miesto svečius.

Kupiną gerų emocijų šventės atmosferą taip pat padeda sukurti Bijūnų bendruomenės paruoštos įvairiausios sporto rungtys, suburiančios visus sporto ir aktyvumo entuziastus konkurencingai, bet draugiškai kovai. Rungiasi tiek vaikai, tiek suaugę, norėdami išbandyti savo jėgas įvairiausiose rungtyse: nuo šaudymo iš lanko iki estafečių - su slidėmis per žolę. Žinoma, šventė neapsiena be šokių ir dainų, o šventės pabaigą vainikuoja šilta kava, arbata ir tradicinė gardžioji žuvienė.

Pagrindinis šios tradicinės, jaukios šventės tikslas – sutelkti vietos gyventojus bendrai veiklai, skatinančiai bendruomeniškumą bei padedančiai puoselėti krašto papročius šilto bendravimo apsuptyje. Juk darnią bendruomenę kuria ne kas kitas, o mes patys, o tikram bendruomeniškumo jausmui ir ryšiams atsirasti kiekvienas turi būti nusiteikęs ne tik gauti, bet ir duoti. 

Audio gidai

Tradicinė gatvių šventė ,,Sveiki kaimynai”
Tradicinė gatvių šventė ,,Sveiki kaimynai”
02:23