Grįžti

Vyresniųjų liaudiškų šokių varžytuvės „Klumpynė” Trakuose

Meno mėgėjų kolektyvų puoselėjančių etnokultūrą veikla
Vytauto g. 69, Trakai
Trakų seniūnija
2021-11-01 - 2021-11-22

Šokių varžytuvės ir keliaujanti klumpė

Kiek daug visko sudėta lietuvių liaudies dainose ir šokiuose ir koks savitas bei originalus jose glūdi charakteris. Liaudies kūryba glaudžiai susijusi su mus supančia aplinka  lygiais Lietuvos laukais, miškais, upeliais, ežerais. Susijusi ir su sunkiu darbu, kurį liaudies dainos ir šokiai paversdavo lengvesniu.  Liaudies kūryba yra stipriai išjausta, sukurta nežinomų autorių, visa savo širdimi mylinčių tai, kas yra lietuviška.

Siekiant ne tik išsaugoti, bet ir puoselėti tautinį bei kultūrinį krašto identitetą, Trakai kasmet kviečia miestiečius bei svečius į respublikinį vyresniųjų liaudiškų šokių festivalį „Klumpynė“. Kasmetine tradicija festivalis tapo prieš dešimtmetį – dar 2010-aisiais. Renginio idejos autorius  ir sumanytojas - šokių kolektyvas, „Lendvarė“ ir jo vadovė Rimutė Blikertienė.  Mažais žingsneliais šios varžytuvės išsiplėtė iki tarptautinio masto, kuomet šventės gretas papildė svečiai iš kaimyninių Baltijos valstybių bei Lenkijos. Visi susirinkę kolektyvai kasmet aktyviai varžosi dėl tradiciškai pereinamo festivalio prizo – Klumpės, specialiai šiam renginiui sukurtos tautodailininko Petro Pranskevičiaus. Pabuvojusi nugalėtojų globoje Klumpė kasmet grįžta į savo gimtinę – Trakus, o po varžytuvių vėl  iškeliauja į naujus namus.

Festivalio pradžią kaskart pažymi praėjusių metų prizininkai. Po nuvilnijusių pasirodymų kompetetingai festivalio komisijai ateina laikas išrinkti naująjį varžytuvių nugalėtoją, kuris gali didžiuotis galimybe parsivežti didįjį prizą į savo gimtąjį kraštą. Pagrindinis renginio tikslas -  suburti panašiais pomėgiais ir pažiūromis besidalijančius asmenis, kuriems yra nesvetimas liaudies menas ir kuriuos suartina neblėstanti meilė šokiui ir didelis noras ja dalintis su kitais. Siekiama ugdyti ne tik tautinę, bet ir tarpkultūrinę toleranciją, kurios tikslas yra pažinti, suprasti ir domėtis įvairių tautų liaudies kultūra. Liaudies šokiai yra puiki saviraiškos ir bendravimo priemonė, formuojanti tautinę savimonę bei aktyviai sukviečianti minias kolektyvų bei meno mylinčių žiūrovų.  Juk tautos likimą lemia ne taisyklės ar įstatymai,  o jos pačios charakteris ir šaknų puoselėjimas.