Grįžti

Didieji Šv. Onos atlaidai

Renginiai pagal liturginį kalendorių
Dusmenų Šv. Apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia
Onuškio seniūnija
2021-07-25
cimg1949-2

Pailsinti  kūną ir sielą – Onos atlaidai Dusmenyse

Graži vidurvasario šventė – Onos atlaidai -  į Dusmenų Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčią kasmet sukviečia ne tik vietos gyventojus, bet ir jų draugus bei giminaičius iš tolimų Lietuvos kampelių. Bendrai maldai susirinkę parapijiečiai ir atvykę svečiai mini ir ypatingai pagerbia šventąją Oną.

Anot legendos, šv. Ona buvo klajoklio piemens Akaro duktė, gimusi Nazarete ir išauklėta Jeruzalės šventykloje. Būdama maždaug 20 metų, ištekėjo už nazariečio Joakimo. Sutuoktiniai, po dvidešimties bendrų gyvenimo metų vis dar neturėjo vaikų ir dėl to labai pergyveno. Galiausiai Joakimas nusprendė eiti į dykumą ir ten melstis keturiasdešimt dienų ir keturiasdešimt naktų, kad galėtų susilaukti kūdikio. Jam būnant dykumoje Oną aplankė angelas ir pasakė, kad Dievas išgirdo jų maldas ir jie turės vaiką. Ona, būdama keturiasdešimties, buvo tokia laiminga susilaukusi dukters Marijos, kad paaukojo ją Dievui.

Pagal tai, kurią dieną vyksta Onos atlaidai, Dusmenyse organizuojama ir tradicinė, beveik 60 metų istoriją turinti šventė. Šventėje pagerbiamos varduvininkės Onutės, kurių Dusmenų krašte daug. Kasmet deramai pagerbiama ir duonelė, tradiciškai sveikinami einamųjų metų jubiliatai, gražiai besitvarkančių sodybų šeimininkai, vyksta koncertas.

Dusmenų bažnyčia buvo pastatyta vienuolių kamaldulių iniciatyva ir lėšomis 1818 m. Tais metais bažnyčia buvo galutinai įrengta ir pašventinta. 1821 m. Vilniaus konsistorija sudarė komisiją Dusmenų parapijos teritorijai nustatyti. Dusmenų parapijai teko penki dvarai ir 192 baudžiauninkų dūminės pirkios su 1 157 parapijiečiais. Parapija įkurta 1925 m. Nuo 1900-ųjų buvo puoselėjama viltis pastatyti naują mūrinę bažnyčią, tačiau to padaryti taip ir nepavyko.     Pati bažnyčia klasicizmo stiliaus su liaudies architektūros bruožais. Bažnyčios langai arkiniai su apvadais tik pagrindiniame fasade keturkampis dviejų dalių langas su apvadu. Bažnyčios interjerą puošia trys mediniai altoriai. Didžiajame altoriuje kabo su kamalduliais sietini 18 a. sukurti „Šv. Romualdo“ ir „Švč. Mergelės Marijos su kūdikiu“ paveikslai.

Atvykstantys į Onos atlaidus ne tik pailsina savo dvasią, dalyvaudami Šv. Mišiose ir procesijoje bet ir įkrauna savo protą ir kūną geromis emocijomis bei smagiomis patirtimis dalyvaudami kasmetinėje tradicinėje Oninių šventėje.

Audio gidai

Didieji Šv. Onos atlaidai
Didieji Šv. Onos atlaidai
02:58