Grįžti

Joninių/Rasų švenčių tradicijos

Pažintiniai etnokultūriniai renginiai Bendras žanras
Nuorodos:
Trakų g. 21, Grendavė
Grendavės seniūnija
2021-06-23
Ežeras Graužys
Lentvario seniūnija
2021-06-23
Skreblio ežeras
Aukštadvario seniūnija
2021-06-23
jonines-55

Ilgiausia diena ir stebuklų pilna naktis Trakuose – Joninės /Rasų šventė

Susikibti rankomis ir nepaleisti. Nepaleisti, kai šokant per ugnį, deginantys jos  liežuviai tikrins santykių tvirtumą. Pilna burtų Joninių naktis nuo seno buvo puikus būdas išsiaiškinti ar tikrai išrinktoji/išrinktasis tau skirtas. Šokinėjama per laužą ir iki šiol, nes tikrieji ir svarbiausi dalykai laikui bėgant nesikeičia. Tradicijos išlieka, leisdamos vis geriau ir geriau pažinti save ir savo šaknis. Vainikų į upę ar ežerą leidimas, būrimas iš žolynų, ramunės žiedlapių skaičiavimas – ir šiandien tampa smagiu žaidimu, kuris išvirsta į tikrą savęs pažinimo pradą.

Kas galėtų paneigti, jog Joninių naktį iškasti merginai darže gabalėlį velėnos ir jį apversti, o  ryte analizuoti išlindusio vabaliuko išvaizdą, bylojančią apie būsimą vyrą, yra ne tik smagu bet ir naudinga emocine prasme. Technologijų ir amžino skubėjimo pasaulis taip greit įtraukia, kad nejučiomis žmogus ima tolti nuo gamtos, dažnai pamiršdamas, kad tikroji harmonija ir balansas gyvena būtent ten.  Taigi, jei išlindo pilkas vabaliukas – vyras bus neturtingas, paprastas jeigu margas – vyras bus valdininkas arba kariškis jeigu žalias – ūkininkas. Viskas taip lengva ir paprasta, tiesa? Gamtoje viskas taip.

Birželio 23 d. Lietuvoje stojus ilgiausiai dienai ir trumpiausiai nakčiai  lietuviai švęsdavo Rasų šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono varduvėmis. Trakų kraštas kasmet siautulingai švenčia šią vidurvasario šventę ir kviečia apsilankyti Lentvaryje, Aukštadvaryje ar Paluknyje. Rasų šventės apeigos gali tapti unikalia patirtimi, nes tik Joninių naktį čia įeidami pro šventinius, žolynais apkaišytus vartus, ieškodami paparčio žiedo, prausdamiesi vandeniu iš molinių ąsočių, dainuodami sutartines, rišdami kupoles ir vantas, pindami vainikus, stebėdami šimto metų turinčio naminio alaus darymo ritualą, kurdami baltiškus papuošalus galime pajausite virsmą ne tik gamtoje, bet ir savyje.

Audio gidai

Joninių/Rasų švenčių tradicijos
Joninių/Rasų švenčių tradicijos
02:24