Grįžti

Jurginių šventimo tradicija

Pažintiniai etnokultūriniai renginiai
Vilniaus gatve 5, Rykantai
Aukštadvario seniūnija
2021-04-23

Pagal Jurgį  ir jurginas

Kapadokijos (mažoji Azija) didikų krikščionių sūnus, narsus karys, persekiotas dėl tikėjimo ir nužudytas Palestinoje.  Apie šv. Jurgį išlikę daug pasakojimų ir legendų - kova su slibinu  grobusiu gyvulius ir čionykščių sūnus ir dukteris, Jėzaus Kristaus pranašystė dėl jo kankinystės, šv. Jurgio pamokslavimas, teikiant stiprybės persekiojamiems krikščionims. Šv. Jurgis pradėtas gerbti Rytuose, vėliau kryžiuočiai kultą išplatino ir Vakaruose.

Šv. Jurgis yra daugelio valstybių, miestų globėjas taip pat laikomas arklių ir apskritai gyvulių globėju. Gal dėl to ir Lietuvoje jis toks populiarus šventasis. Kasmet kaimuose švenčiamos tradicinės Jurginės. Nuo seno buvo tikima, kad per Jurgines negalima nieko dirbti laukuose su arkliais, nes tai – jų šventė. Tikima, kad Jurgis rūpinasi gyvuliais, kol jie ganosi lauke, todėl per Jurgines banda būdavo pirmą kartą išgenama į lauką. Stengtasi per Jurgines gyvulius kuo geriau pašerti ir prižiūrėti. Su gyvuliais ir ganymu susijęs ganyklų poreikis. Todėl Šv. Jurgis būdavo prašomas atrakinti žemę, duoti gaivinančią rasą, leisti augti žolei.

Šios ir panašios tradicijos kasmet atkartojamos unikalia gamta ir turtinga istorine raida garsėjančiame Aukštadvaryje. Ir neatsitiktinai į miestelio aikštėje organizuotą šventinę mugę  ,,Pagal Jurgį ir jurginas“ ant bėro arklio atjojąs Šv. Jurgis turėdamas vasaros raktus atrakina dangų, kad šiltas pavasario lietus pagirdytų ištroškusią žemelę. Kasmet čia į Jurginių šventę sukviečiami etnografiniai, folkloro, liaudiškų šokių kolektyvai, kurie savo programoje ne tik groja, dainuoja, bet ir šoka folklorinius šokius, linksmai suka lietuvių liaudies  ratelius. Kolektyvams iš anksto pranešama, kad į šventę atvyktų su gėlės jurgino šakniagumbiais, nes šventės metu ne tik šokama, dainuojama, bet ir klausomasi paskaitų, konsultacijų iš anksto įrengtame kiemelyje ,,Pasivaikščiojimai jurginų labirintuose“ apie Jurginių papročius ir tradicijas, pačios gėlės jurgino auginimą, priežiūrą ir jų veisles. Renginio pabaigoje, Aukštadvario bendruomenės sode sodinami jurginų šakniagumbiai.  Prie eilės pasodintų jurginų pritvirtinama  skiriamosios lenteles žyminčios iš kur atvežti jurginai. Atsisveikinant su kolektyvais, kiekvienam iš jų skiriama užduotis sekančiam susitikimui -  sukurti dainą ar išmokti ratelį kuris sietųsi su gėle jurginu. Šis renginys turi tęstinumą, rudeniop visi  kviečiami pasigrožėti gražiausiais, išskirtiniausiais jurginų žiedais, organizuojamoje parodoje  ,,Jurginų paradas“, kuri vyksta ,,Rudens jomarkas Aukštadvaryje“ mugėje.

Ar kada sodinai jurginus per Jurgines?  Aukštadvaris – tam puikia vieta, nes čia gali ne tik smagiai atšvęsti Jurgines, bet ir aplankyti unikalųjį Aukštadvarį.  Ne veltui aukštadvarietis poetas  Valentinas Vytautas Navickas savo eilėmis apdainavo Aukštadvario kraštą.

Aukštadvari, dievaiti dzūkų vandenų,

Buvai, esi ir būsi grožių grožis krašto.

Mickevičiaus dvasia po ąžuolo senu

Sugrįžus, kaip jaunystėj, apie meilę mąsto...