Grįžti

Karaimų religinės bendruomenės šventė „Tymbyl chydžy“ Trakuose

Renginiai pagal liturginį kalendorių
Karaimų g. 30, Trakai
seniūnija
2021-03-01 - 2021-04-30

Pavasario šauklys -„Tymbyl chydžy“  -  karaimų velykos Trakuose

Metinėms šventėms nustatyti karaimai naudoja atskirą Mėnulio kalendorių, pagal kurį metus sudaro 354 dienos, 8 valandos, 48 minutės. Jis suskirstytas į 19 metų ciklą, kuriame yra 12 normalių ir 7 keliamieji metai su tryliktuoju papildomu mėnesiu. Mėnuo susideda iš 29 arba 30 dienų. Tad švenčių datos Grigališkame kalendoriuje kasmet kinta.

Pirmojo pavasario mėnesio Artarych-aj (kovas-balandis) 15-ąją dieną prasideda Tymbyl chydžy (Tymbylo šventė)  - šventė, trunkanti savaitę. Ypač svarbi pirmoji ir paskutinioji šventės dienos, taip pat  šventinės savaitės šeštadienis ir sekmadienis. Per Tymbyl chydžy pamaldas kenesoje  aukojamos specialios maldos ir giedamos giesmės. Pirmos šventinės maldos kenesoje aukojamos  išvakarėse. Po to namuose valgoma šventinė vakarienė.

Tymbyl chydžy  - viena svarbiausių metų religinių švenčių. Ji yra ryškus pavasario šauklys (panašiai, kaip Velykos krikščionims) bei svarbi šeimos susirinkimo tradicija, pažyminti ne tik religinę šventės kilmę, bet kartu pabrėžianti ir džiaugsmą visai šeimai pabūti kartu, pasišnekėti, apmąstyti tikėjimo tiesas ir svarbias šeimos aktualijas.

Susėdus prie šventinės vakarienės stalo  skaitomos ištraukos iš Biblijos. Malda trunka iki 40 min. Paskui pašventinamos Dievo dovanos: vynas ir specialiai ta proga pagal atitinkamus reikalavimus iškepti apvalūs paplotėliai – tymbyl (nuo jų ir šventės pavadinimas). Jie paprastai kepami iš miltų, grietinėlės ir sviesto. Pagrindiniai  šventinės vakarienės patiekalai yra kepti kiaušiniai ir  šišlik (avienos arba veršienos kepsnys). Dar patiekiami apkepas ir tortas, graikiški riešutai su medumi, džiovintų vaisių kompotas. Visiems maisto produktams, kurie naudojami maisto pagaminimui šiai šventei, taikomi specialūs reikalavimai – juose negali būti raugo, rūgšties, žuvies, kitokios mėsos nei aviena ar veršiena. Būtini taip pat produktai, atspindintys Biblijos epizoduose aprašomus potyrius (kartumas, saldumas, aitrumas, aštrumas). Todėl ant stalo būna krienų, ridikėlių, svogūnų lakštų.

Visą šventinę savaitę įprasta lankyti draugus ir gimines ir kiekvienuose namuose paragauti tymbylo, nes paprastai kiekvienos šeimininkės paplotėlių skonis vis kitoks. Kadaise tymbyl buvo kepami krosnyse, dabar – orkaitėje. Kadangi šeimos buvo didelės ir paplotėlių reikdavo daug, tešlai minkyti buvo naudojamas specialus įrankis – talky. Šiandien talky modelį galima pamatyti Trakuose esančiame Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejuje.

Audio gidai

Karaimų religinės bendruomenės šventė „Tymbyl chydžy“ Trakuose
Karaimų religinės bendruomenės šventė „Tymbyl chydžy“ Trakuose
03:05