Grįžti

Švč. Trejybės atlaidai Rykantų Švč. Trejybės bažnyčioje

Renginiai pagal liturginį kalendorių
Bažnyčios gatve 8, Rykantai
Lentvario seniūnija
2021-01-01 - 2021-12-31
p1000083

Oginskio keliu - stabtelti Rykantuose Švč. Trejybės  atlaiduose

Gotikinės konstrukcijos, renesanso formų Rykantų Švč. Trejybės bažnyčia yra viena seniausių bažnyčių Trakų rajone. Ją 1585 m. pastatė Rykantų dvaro savininkas A.Tolvaišas. Bažnyčios grožis papirkdavo net tuos, kurie buvo lankęsi svarbiausiuose Europos miestuose.       XVII a. Rykantai atiteko Oginskiams. 1655 m. Maskvos kariuomenė sugriovė bažnyčią. Ją daugiau nei tris dešimtmečius restauravo Marcijonas Oginskis, kuris 1688 m. perdavė bažnyčią Trakų dominikonų vienuolynui ir Rykantų bažnyčia tapo katalikiška. 1921 m. įkurta Rykantų Švč Trejybes parapija, o 1935 m. bažnyčia restauruota.

Oginskiai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Lietuvos bajorų didikų ir kunigaikščių giminė, nuo XVII a. pabaigos dariusi didelę įtaką Lietuvos politiniame ir kultūriniame gyvenime. Rykantų bažnyčioje, antkapiniams fundatorių paminklams įprastoje vietoje, sienoje abipus altoriaus nutapyti visafigūriai Marcijono Aleksandro Oginskio ir jo žmonos Marcibelės Glebavičiūtės portretai. Šiandien visai sunykę ir vos įžiūrimi, prieš tai apgadinti nevykusios restauracijos, jie laikytini ne tik didikų šeimos epitafijomis (užrašas antkapyje ar specialioje lentoje, dažnai eiliuotas, pagerbiantis mirusįjį), bet, fundaciniais bažnyčiai nusipelniusių sutuoktinių atvaizdais, nors šie tik restauravo rusų apgriautą šventovę. Pastarąją, šiuo atveju pagrindinę šių kūrinių funkciją, atspindi išdidi Oginskio poza ir virš abiejų figūrų iškylantys baldakimai, apibūdinantys sutuoktinius ne kaip nuolankius Bažnyčios tarnus, o kaip išdidžius geradarius.

Švč. Trejybės sekmadienis švenčiamas savaitę po Sekminių pagerbiant vieną iš pamatinių krikščionių tikėjimo tiesų – tikėjimą Šventąja Trejybe. Šią Švenčiausiosios Trejybės iškilmę visuotine paskelbė popiežius Jonas XXII. Rykantuose, per Švč. Trejybės iškilmę  bažnyčioje kasmet vyksta  šventovės atlaidai. Jų metu iškilmingai švenčiamos  Šv. Mišios, kuriose dalyvauja vietos kunigai ir svečiai,  einama procesija, vyksta įvairi dvasinė ir kultūrinė programa.

Rykantų bažnyčia,  įtraukta į Oginskių  kultūros paveldo kelio maršrutą, kuris atrodo taip: Elektrėnų raj. - Vievio cerkvė - Plungės raj. - Plungės dvaras, Trakų raj. – Rykantų bažnyčia,  Vilniaus mieste - Oginskių rūmai - Vileišių rūmų ansamblis, Šv. Dvasios cerkvė, Vilniaus raj. – Vilniaus universiteto observatorija. Šis pažintinis maršrutas ir jo objektai yra tiesiogiai susiję su Oginskių gimine ir jų palikimu Lietuvai. Tai mažiausiai dviejų dienų maršrutas, padovanosiantis daug įspūdžių, istorijos ir žinoma smagių emocijų bei išgyvenimų.

Audio gidai

Švč. Trejybės atlaidai Rykantų Švč. Trejybės bažnyčioje
Švč. Trejybės atlaidai Rykantų Švč. Trejybės bažnyčioje
03:15