Žymūs žmonės negaili liaupsių Trakams: įvardijo ne vieną priežastį, kodėl čia lankosi
Vos dvidešimt kilometrų – ir miesto tempas lieka užmarštyje. Gamtos grožis ir kelių šimtmečių istorija – šiuodvi priežastys kasmet į Trakus traukia tūkstančius lankytojų. Kas Trakuose juos žavi labiausiai? Kiekvienas, apsilankęs šiame mieste, turi vis kitą atsakymą. Architektūros, gamtos paveldas, tradicinės šventės, pramogos, amatai – Trakų kraštas tikrai turi, kuo nustebinti.
Atrask, pažink, išsaugok
Pažinčiai su unikaliu Trakų krašto nematerialiu kultūros paveldu nėra geresnio laiko nei dabar – tą patvirtina ir šio miesto svečiai. Į Trakus daugelį atveda galimybė atrasti savo šaknis, ryšį su praeitimi, susipažinti su Trakų krašto papročiais, tradicijomis, muzika, kultūrinėmis erdvėmis, sykiu, dalyvaujant, klausantis, lankantis, prisidėti prie ypatingo paveldo išsaugojimo.
Projektas „Nematerialaus kultūros paveldo populiarinimas Trakų rajono savivaldybėje e-rinkodaros priemonėmis“ – vienintelis toks Lietuvoje, supažindinantis su Trakų nematerialiuoju kultūros paveldu ir jo reikšme bendruomenėms bei pristatantis nuo paveldo neatsiejamą kultūrų įvairovę. Projekto kūrėjai pasirūpino, kad galėtumėte nesunkiai susiplanuoti kelionę į Trakus: visi maršrutai, lankytinos vietos, siūlomos pramogos – tiesiog jūsų telefone.
Pažintiniai etnokultūriniai renginiai, kuriuose įprasminamos kalendorinės šventės, atspindinčios mūsų šaknis, savitumą bei leidžiančios išlaikyti tautinį tapatumą bei savimonę. Meno mėgėjų kolektyvų, puoselėjančių etnokultūrą organizuojami renginiai, pristatantys įsišaknijusias tautos tradicijas.
Etnopopietės, kurių metu atsispindi tautos tradicijos, dainos, posakiai, mįslės, patarlės, pasakojimai, prisimenami kalendorinių švenčių šventimo papročiai, žaidimai, muzikiniai rateliai, įvairūs pokštavimai. Tradiciniai prekymečiai – prekybininkus, amatininkus, bitininkus, ūkininkus, tautodailininkus ir sodininkus vienijančios mugės bei renginiai pagal liturginį kalendorių – tokie įvairiapusiai Trakai laukia lankytojų.
Kad ir kokį maršrutą pasirinksite, kad ir kuo – gamta ar kultūra – domitės, šis kraštas turi, ką pasiūlyti.
Pažinti Trakų kraštą prireiks ne vienos dienos. Pavyzdžiui, atvykusieji į Trakų miesto šventę „Trakų vasara“ – tris dienas trunkantį linksmą, pilną spalvų, meno festivalių, atrakcijų, pramogų, smagios muzikos ir giedros nuotaikos pripildytą renginį, sykiu gali atrasti arba pažintį pratęsti su Trakų rajono kultūros paveldu: Trakų pilimi, senamiesčiu, kur jus užburs Kenesa, Šapšalo karaimų tautos muziejus, Švč. Dievo Motinos Gimimo cerkvės grožis. Pasigrožėkite ir Aukų kalnu – viena aukščiausių Trakų pusiasalio vietų.
Įsimintiną pažintį su Trakų rajono gamtos ir architektūros lobynu galima pradėti Užutrakio dvaro sodyboje – viename ryškiausių ir geriausiai išlikusių Lietuvos dvarų. Ant Galvės ežero kranto įkurtas ir restauruotas dvaro ir parko ansamblis leis pajusti XIX a. Lietuvos diduomenės gyvenimo dvasią.
Paslaptingas Bražuolės piliakalnis, Angelų kalva, kurią sudaro įvairios, beveik 5 metrų aukščio angelų skulptūros, simbolizuojančios pagrindines krikščioniškąsias vertybes, Rykantų Švč. Trejybės bažnyčia – viena seniausių bažnyčių esančių Trakų rajone – įspūdingos Trakų krašto gamtos, architektūros ir istorijos dermės pavyzdžiai.
Besidominčiuosius sakraliuoju paveldu, tikrai sužavės Trakų Šv. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika, Sakralinio meno muziejus, Jono Nepomuko koplytstulpis, Trakų Švč. Dievo Motinos Gimimo cerkvė, Vytauto Didžiojo kelias, Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia.
Maršrutą, kurį norėtumėte išbandyti, susirasti nesunku – tai galite padaryti čia.
Viešnagė Trakuose – vis kitokia
Trakuose mokyklą baigęs iliuzionistas Rokas Bernatonis pripažįsta: į šį Vilniaus pašonėje esantį miestą užsuka dažnai: žiemą, kada ramiau, mažiau turistų – tuomet mėgsta tiesiog pasivaikščioti po apylinkes, ir vasarą, kada ramybės taip pat ieško gamtoje.
Jei tik sulaukia svečių iš užsienio – Australijos ar JAV, taip pat būtinai keliauja į Trakus. „Ne Europos gyventojai nustemba pamatę šio miesto grožį. Kas mums atrodo įprasta, jiems palieka didžiulį įspūdį“, – kalbėjo Lietuvą pasaulyje garsinantis iliuzionistas.
R.Bernatonis prisipažįsta į Trakus nuolat grįžtantis ir dėl kraštą garsinančių kibinų – visad į tą patį restoraną. Kadangi save vadina miesto žmogumi, atvykęs į Trakus įprastai skuba ne į pilį, kur, ypač vasarą, daugybė šurmulio, bet pasižiūrėti Galvės ežere plaukiojančių laivų ar pasivaikščioti po miškus.
Trakai, pašnekovo žodžiais, jį žavi dar ir tuo, kad, priešingai nei Vilnius, Kaunas ar Druskininkai, keičiasi mažai: čia nėra daug ploto, nevyksta grandiozinių statybų – žinai, kad atvykęs miestą rasi tokį, kokį palikai – ypatingą.
„Važiuodamas iš tolimesnio miesto neretai užsuku ir į Trakus, sustoju čia papietauti. Kažkas tokio traukia čia. Kol mokiausi Trakuose, pažinau tik nedidelį šio miesto kampelį. Kaip vietą poilsiui juos atradau vėliau, studijų metais, ilsėdamasis čia su draugais“, – kalbėjo iliuzionistas.
Trakai – ypatinga vieta dar ir tuo, kad čia galima paragauti ne tik tradicinių karaimų patiekalų, bet ir susipažinti su šio krašto kulinarinio paveldo patiekalų gausa bei sertifikuotais tautinio paveldo produktais.
Kadangi Trakai netoli Vilniaus, į juos R.Bernatonis įprastai važiuoja pusdieniui – to pakanka jėgoms atgauti. Anot pašnekovo, jis dažnas svečias ir Užutrakio dvare. Čia rengiamose ekskursijose dalyvavo jau kone dešimt kartų: kol pasakojimų klausosi Roko svečiai, dalyvauja ir jis pats – ir kaskart ne mažiau įdomu.
Poilsiui su šeima – į Trakus
Netrukus pirmąjį koncertą Trakuose surengs grupė „el Fuego“. Vienas jos narių Paulius Bagdanavičius pasakojo, jog su šeima Trakuose – dažni svečiai.
P.Bagdanavičiaus gimtinė – Marijampolė, tad studijų metais, pakeliui namo, būtinai užsukdavo ir į Trakus. Dabar, su šeima įsikūręs Vilniuje, Trakuose lankosi laisvalaikiu: aplanko Trakų salos pilį, pasivaikšto po miestą. „Iš tiesų, Trakuose labai gražu, labai patinka ten leisti laiką“, – kalbėjo dainininkas.
Autentiški pastatai, pašnekovo žodžiais, taip pat kuria jausmą, dėl kurio gera atvažiuoti į Trakus ir čia leisti laiką su šeima. Ir ne tik vasarą, bet ir žiemą, kai šąla, ar rudenį, krentant medžių lapams. Kol vaikai maži, Trakai, anot P.Bagdanavičiaus, pirmasis pasirinkimas šiltuoju metų laiku. Tiesa, kol kas šeima Trakuose praleidžia dieną, o ateityje mielai čia pabūtų ilgesnį laiką.
Projektas „Nematerialaus kultūros paveldo populiarinimas Trakų rajono savivaldybėje e-rinkodaros priemonėmis“ finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Trakų rajono savivaldybės biudžeto.